PRÓCHNO I RDZA V ZLOT JACHTÓW Z DUSZĄ

Stalowe, drewniane, z tradycjami, zasłużone, ale czy zasługujące na zapomnienie?

Przemysł stoczniowy dąży za nowymi technologiami, w obliczu których tradycja jachtów z charakterem zostaje odsunięta na rzecz „lekkości” konstrukcji laminatowych.
Naszym celem jest przypomnieć wszystkim o jachtach, które nie pozostają w tyle w dzisiejszych czasach, gdyż pomimo nowej technologii potrafią konkurować ze współczesną myślą konstruktorów. Nie są co prawda tak przestronne, nie posiadają wygodnych kabin i na pierwszy rzut oka przegrywają z nowoczesnymi konstrukcjami. Wystarczy jednak pierwszy sztorm, by w pełni docenić stabilność i bezpieczeństwo masywnych kadłubów, pewnie rozcinających fale.

Pod polską banderą pływa kilkadziesiąt takich jachtów. W większość to stalowe „Jotki” oraz mahoniowe Opale. Mijają się od czasu do czasu na morzu. Zdarza się, iż dwie, czasem trzy spotykają się w jednym porcie. Od kilku lat staramy się raz w roku zebrać w jednym miejscu jak najwięcej tych wspaniałych jednostek organizując zlot Próchno i Rdza.

Zlot „stalówek” J-80 i „próchna” ma za cel zapoczątkowanie nowej tradycji, spotkania się i zasmakowania zdrowej rywalizacji podczas wspólnego rejsu po Zatoce Gdańskiej. Stanie się także okazją do przybliżenia historii tych wspaniałych jachtów. Mają one na swoim koncie wiele dalekich wypraw, które przyczyniły się znacząco do rozwoju polskiego żeglarstwa.

Galeria zdjęć

tekst pochodzi z www.prochno-rdza.pl